SZKC Cup: HC Odorhei – CSM Satu Mare (30-33)

Astăzi, 27 august, a început o competiţie organizată de echipa HC Odorhei numită SZKC Cup (Szekely-Udvarhely Kezilabda Club – Cupa), competiţie la care participă echipele HC Odorhei, CSM Satu Mare, Pandurii Tg. Jiu şi Universitatea Bucovina Suceava.

În cadrul celor două zile de meciuri (27 şi 28 august) fiecare echipă va avea ocazia să dispute un meci cu fiecare echip, stabilindu-se la final clasamentul Cupei SZKC.

Programul meciurilor este următorul:

• 27 august: 10:00 –  HC Odorhei vs. CSM Satu Mare (30-33)
  • 27 august: 11:40 – Pandurii Tg. Jiu vs. Univ. Suceava (36-33)
  • 27 august: 17:30  – CSM Satu Mare vs. Pandurii Tg.Jiu
  • 27 august: 19:15 – HC Odorhei vs. Univ. Suceava
  • 28 august: 10:00 – Univ. Suceava vs. CSM Satu Mare
  • 28 august: 11: 40 – HC Odorhei – Pandurii Tg. Jiu

Primul meci din cadrul acestei cupe a fost cel dintre HC Odorhei şi CSM Satu Mare, întâlnindu-se astfel două echipe destul de puternice ce au disputat un meci pe cinste.

În prima repriză scorul a fost strâns echipa locală deţinând conducerea până la jumătatea acesteia. Egalitatea s-a menţinut însă până aproape de finalul reprizei când echipa sătmăreană a marcat, terminând repriza cu un punct în plus faţă de echipa gazdă. (16-17)

În cea de a doua repriză însă situaţia s-a schimbat iar echipa CSM Satu Mare a menţinut conducerea pe toată durata acesteia, terminând meciul cu trei puncte în plus faţă de HC Odorhei, scorul final fiind de 30-33.