Challenge Cup : HC Odorhei – MMTS Kwidzyn (35-23)

Continuând seria meciurilor din cadrul campionatului european de handball, echipa odorheiană, HC Odorhei, întâlneşte într-un meci de excepţie echipa poloneză, MMTS Kwidzyn. Aceleaşi echipe au mai disputat încă un meci în urmă cu 2 săptămâni, câştigătoare fiind echipa de origine poloneză, HC Odorhei pierzând meciul la 12 puncte diferenţă. Acest lucru s-a repetat şi astăzi, însă în favoarea odorheienilor, creeând un meci foarte plăcut.

Prima repriză a fost dominată în totalitate de HC Odorhei menţinându-se o diferenţă de aproape 6 puncte pe întreaga durată a acesteia. În cadrul cele de-a doua reprize însă, diferenţa punctajului s-a mărit, şansele polonezilor de a câştiga diminuându-se aproape în totalitate. La meci a fost prezent şi prefectul judeţului Harghita, Ladany Laszla, dând dovadă de o adevărată pasiune pentru acest sport, susţinând echipa gazdă până în ultimele momente. Mai jos urmează o grilă informativă a principalelor marcări ale meciului.

Repriza I (16-11)

● 7:18 – Primul gol al echipei poloneze, conducerea fiind deţinută tot de echipa gazdă;
● 8:41, 11:27 – Marcări ale echipei odorheiene în urma unor contraatacuri realizate de extremele echipei;
● 14:00, 20:34 – Încercând a recupera diferenţa de puncte, echipa polonează marchează două goluri;
● 21:50 – Datorită unui fault, MMTS Kwidzyn câştigă dreptul de a arunca de la 7 metri;
● 22:30 – HC Odorhei introduce mingea prin intermediul căpitanului echipei;
● 22:47 – Echipa poloneză marchează;
● 23:40, 24:30 – Marcări ale echipei gazdă, creeându-se o diferenţă de 5 puncte faţă de echipa poloneză;

● 9:42 – HC Odorhei marchează în urma unei aruncări de la 7 metri;
● 10:12, 12:09 – Goluri ale echipei poloneze, menţinându-se însă diferenţa mare a scorului;
● 13:30, 16:12, 17:19, 17:52, 1923 – Marcări ale echipei odorheiene, având un avans de 8 puncte;
● 19:49, 20:53 – Echipa poloneză introduce în urma unui contraatac pe flancul drept;
● 23:00, 25:59, 26:32, 26:58, 27:56 – Ultimele goluri ale echipei odorheiene, terminând meciul cu o diferenţă de 12 puncte;

Scor final : 35-23 (HC Odorhei – MMTS Kwidzyn)