Handball : HC Odorhei – Poli Timişoara (28-30)

Astăzi 14 echipe din campionatul naţional de handball şi-au disputat meciurile din turul Vantin I.În oraşul Odorheiu-Secuiesc, echipa locală a jucat alături de echipa timişoreană, Politehnica Timişoara, realizând un meci extrem de tensionat. Prima repriză a meciului a fost condusă în totalitate de HC Odorhei, atacurile echipei fiind bine realizate, comunicarea existând pe toată durata partidei. Cea de a doua repriză însă a schimbat total soarta meciului, echipa timişoreană preluând conducerea în urma câtorva minute de aur în care scorul a fost 26-26. Jocul realizat de Poli Timişoara nu a fost unul liniştit, atacurile asupra jucătorilor fiind dese, astfel fiind cauzate foarte multe lovituri de la 7m. Mai jos urmează o grilă informativă a principalelor marcaje ale jocului.

Repriza I (19-15)

• 00:41 – HC Odorhei marchează primul gol al serii ;
  • 02:08 – În urma unei lovituri de la 7m echipa timişoreană marchează ;
  • 03:47 – Gol introdus de căpitanul echipei odorheiene ;
  • 10:20 – Rezultat al unui contraatac al jucătorului Mihalcea, un gol frumos este marcat ;
  • 13:25 – Poli Timişoara introduce mingea în poarta adversă ;
  • 17:54, 18:52 – Două goluri ale echipei locale ce asigură o diferenţă reală a scorului ;
  • 21:43 – Echipa timişoreană marchează ;