Handball : HC Odorhei – Ştiinţa Bacău (25-26)

Continuând seria meciurilor din cadrul campionatului naţional de handball, echipa odorheiană întâlneşte Ştiinţa Bacău într-un meci extrem de tensionat datorită puterii ambelor echipe. Prima repriză a meciului a fost una extrem de dificilă pentru ambele echipe, preluând conducerea cei din Bacău abia în ultimul minut al acesteia.

Cea de a doua repriză a fost foarte tensionată datorită accidentărilor grave şi a faulturilor realizate, fiind eliminaţi doi jucători, câte unul din fiecare echipă pentru tot restul meciului. În minutul 15 extrema dreaptă a echipei HC Odorhei a fost accidentată foarte grav de către portratul echipei adverse, cu scopul de a bara o aruncare ce urma a aduce încă un punct odorheienilor.

La meci a fost prezent prefectul judeţului Harghita, Ladany Laszla, alături de senatorul Verestoy Atilla şi directorul departamentului de film al televiziunii române, Cristian Tabără, urmărind jocul cu mare atenţie, dând dovadă de o susţinere puternică. În continoare urmează grila informativă  a principalelor faze din întreg meciul.

Repriza I (13-15)

●  3:59 – Echipa din Bacău deschide scorul primei reprize;
4:29, 5:00 – HC Odorhei marchează prin contraatac pe flancul stâng;
6:02, 6:28, 10:29, 11:44 –Goluri ale echipei Ştiinţa Bacău, preluând conducerea meciului;
14:40, 15:41, 17:12, 18:40 – Marcări ale echipei odorheiene aceasta egalând punctajul echipei adverse;
22:19 – Ştiinţa Bacău marchează printr-un contraatac frumos;
24:20, 25:00, 26:08, 27:20, 28:12, 28:59 – Goluri ale echipei odorheiene;
29:59 – Ultimul gol al acestei reprize, scorul fiind în favoarea echipei din Bacău;

Repriza II (25-26)

● 2:34 – HC Odorhei deschide scorul acestei reprize;
6:42, 8:21, 9:39 – Marcări ale echipei băcăoane, creeând un avantaj de 4 puncte în faţa odorheienilor;
11:34 – Echipa odorheiană marchează printr-un contraatac pe flancul drept;
● 13:33, 15:47 – Ştiinţa Bacău introduce două goluri prin intermediul aceluiaş jucător;
15:54 – Extrema dreaptă a echipei odorheiene este accidentată extrem de grav, portarul echipei adverse fiind eliminat;
16:07 – Echipa odorheiană introduce un gol foarte frumos;
17:27, 20:41, 22:56 – Goluri ale echipei băcăoane, egalând astfel echipa odorheiană;
28:08, 29:24, 29:59 – Ştiinţa Bacău marchează ultimele goluri ale acestei reprize, câştigând la un punct diferenţă;

Scor final: HC Odorhei – Ştiinţa Bacău : 25-26