Handball : HC Odorhei – Ştiinţa Bacău (39-35)

Pregătindu-se pentru cea de a doua parte a Campionatului Naţional de Handball, echipa odorheiană HC Odorhei ( SZKC ) s-a întâlnit într-un meci amical cu echipa Ştiinţa Bacău, realizând un meci pe cât de plăcut, pe atât de intens. Prima repriză a fost una destul de liniştită, fiind primul meci pe acest an al echipei odorheiene, aceasta având şi un alt antrenor, Vlad Caba ( fost antrenor secund la naţionala feminină ) şi un nou căpitan.

Cea de a doua repriză a fost una total diferită. Atacurile la portile adverse s-au intensificat, creeând o stare de tensiune între jucători, meciul tranformându-se de la un simplu amical la unul normal. Ultimele minute au fost minutele de foc, echipa din Bacău reuşind a marca nişte goluri foarte frumoase, însă diferenţa de scor şi-a spus cuvântul. Mai jos urmează o grilă informativă a principalelor atacuri din meci.

Repriza I (16-13)

• 2:22 – Ştiinţa Bacău marchează;
  • 4:22 – În urma unui contraatac HC Odorhei înscrie prin intermediul căpitanului;
  • 5:28 – Ştiinţa Bacău înscrie de la 7 metri;
  • 7:42 – HC Odorhei marchează foarte frumos reuşind a prelua conducerea;
  • 8:12 – Ştiina Bacău revine cu un gol frumos;
  • 10:14, 12:14 – Marcări ale HC Odorhei ce reuşesc a menţine un avans constant al echipei;
  • 20:18 – Ştiinţa Bacău introduce în urma unui contraatac;