Handball: HC Odorhei – Univ. Cluj (28-24)

Continuând seria meciurilor din cadrul campionatului naţional de handball, echipa HC Odorhei întâlneşte echipa Universitatea Cluj într-un meci foarte plăcut ce a adus în final 3 puncte odorheienilor în clasament. În prima repriză HC Odorhei a menţinut conducerea realizând un joc frumos, cu multe eliminări însă ce au sfârşit cu eliminarea unui jucător.

Cea de a doua repriză însă a reprezentat punctul forte al Universităţii Cluj, echipa avansând foarte multe, către final fiind la doar două puncte diferenţă de HC Odorhei. Situaţia s-a destabilizat în ultimele minute în momentul în care portarul a fost eliminat, HC Odorhei marcând golul final chiar în secunda 58 din ultimul minut. În continuare urmează grila informativă a principalelor marcaje din meci.

Repriza I (16-7)

●2:37, 3:28, 6:11, 6:51 –Primele marcări ale echipei odorheiene, conducând cu 4 puncte;
●7:30 – În urma unei aruncări de la 7 metri Univ. Cluj marchează primul gol;
●9:54 – Două minute de la marcarea anterioară în unei alte aruncări de la 7 metri, U.Cluj introduce;
●10:32, 15:12 – HC Odorhei marchează prin intermediul extremei stângi;
●15:51 – Univ. Cluj marchează în urma unui contraatac pe flancul stâng;
●17:31, 21:10, 22:59 – Goluri ale echipei odorheiene, aceasta menţinând conducerea;
●25:00, 27:25 – Echipa clujană marchează;
●29:52 – Ultimul gol al acestei reprize este introdus de echipa odorheiană;

Repriza II (28-24)

●7:27, 9:30 – Primele marcări ale echipei odorheiene din această repriză;
●10:09, 10:49, 12:04 – Goluri ale Universităţii Cluj, aceasta apropriindu-se rapid de scorul echipei gazdă;
●12:55, 16:35 – Marcări ale echipei HC Odorhei;
●18:15, 19:49, 22:45 – Goluri ale echipei clujene, ajungând la două puncte diferenţă de HC Odorhei;
●24:55, 26:14, 27:44, 28:52, 29:54 –Ultimele goluri ale acestei reprize au fost marcate de HC Odorhei;

Scor final : 28-24 (HC Odorhei – Universitatea Cluj)